Czy DIETA jest właściwie potrzebna?

CZY DIETA JEST WŁAŚCIWIE POTRZEBNA ??

 

Pierwsza odpowiedź jaka się nasuwa jest TAK. Jednak, gdy zagłębimy się bardziej w temat to na daną sytuację można spojrzeć z różnych pespektyw i obrać różną drogę.

Każdy człowiek zarówno ja i Ty musi dostarczać pożywienie by funkcjonować i żyć. Nie jest możliwe nie jeść w ogóle.

Idąc tym tokiem rozumowania, każdy żyjący człowiek ma jakąś dietę, swoją własną dietę.

SPIS TREŚCI:

Dieta i spojrzenie na nią.

 

W dzisiejszych czasach DIETA ma charakter czegoś WOW, „on ma dietę” – ma cel do którego dąży, jest fajny.

 

Pojawia się w głowie myśl: „ja też bym tak chciał/chciała”. Ale, ja: „nie mam czasu”, „chwilowo mnie nie stać na wymyślne jedzenie” „nie mam takiej determinacji” itp.

 

Z punktu widzenia osoby będącej na diecie sytuacja wygląda nieco inaczej, ma ona swoje słabości i czasem zjadła by coś innego, odpoczęła od schematów i ma chęć pozwolenia sobie na zwykłą sielankę.

 

Są okresy lepsze i gorsze. Mimo wszystko trzyma się dzielnie założeń. Tutaj powodem może silna motywacja w upragnieniu po lepszą sylwetkę i lepsze wyniki sportowe bądź konieczność ze względu zdrowotnych.

 

Dieta może kojarzyć się z czymś złym i negatywnym, gdyż wiąże się z ograniczeniem dostarczanego pożywienia i często eliminacja ulubionych produktów szczególnie jeżeli w grę wchodzi aspekt zagrażający zdrowiu.

 

Także DIETA ma dwa imiona. Kwestia spojrzenia. Mimo wszystko każdy człowiek ma swoje jakiejś wykształcone nawyki żywieniowe na drodze życiowych doświadczeń czy świadomej pracy nad relacją z jedzeniem.

Uporządkowanie diety.

 

Warto na jakimś etapie życia się zatrzymać i poświęcić chwilę uwagi swojej diecie. Uporządkować produkty na jakich głównie opiera się Twoja Dieta. Nabrać nieco świadomości na temat żywienia.

Pamiętaj, że wykształcone nawyki żywieniowe zostaną z Tobą na długo – potem wystarczy od czasu do czasu je aktualizować.

Na początku będzie Cię to kosztować sporo zaangażowania, ale z czasem stanie się to normalny proces jak mycie zębów.

Aby nie iść na piechotę warto sięgnąć po wiedzę i doświadczenie eksperta w tej dziedzinie – pozwoli Ci to oszczędzić czas i zniweluje błędy jakie możesz popełnić przy programowaniu własnego planu żywieniowego, zmianie nawyków żywieniowych, doborze odpowiednich produktów czy nawet takie kwestie jak wykonanie odpowiednich badań kontrolny czy eliminacja niedozwolonych produktów a kończąc na wsparciu i motywacji.

 

Klasyczny błąd młodej kobiety: dieta poniżej 1500kcal i elminacja glutenu.

1500 kcal to jest granica poniżej, której nie schodziłbym w przypadku kobiet, u mężczyzn 2000 kcal.

Im mniej kalorii tym szybszy proces chudnięcia – MIT! (jest pewna granica, organizm musi być w podstawowym stopniu odżywiony).

A co do glutenu to w społeczeństwie wystąpił pewien trend, który jest powielany a prawda jest taka, że znikomy promil społeczeństwa ma faktyczne zalecenia by wyeliminować gluten ze swojej diety – niemniej jednak jest to temat drażliwy.

Odchudzanie z MateuszPT
„Plan żywieniowy ”: 200zł

Konsultacja z dietetykiem pozwoli Ci uniknąć takich kategorycznych błędów.

 

Dodatkowo, nakieruje Cię na małe zmiany, które przyniosą wielkie zmiany w Twojej sylwetce i poprawie twego zdrowia.

 

Oczywiście nie jest to jedyna droga. W dzisiejszym świecie mamy takie możliwości jak nigdy wcześniej. Za kliknięciem jednego palca mamy dostęp do informacji – pamiętajmy, że jest to zdradliwe, gdyż nadmiar informacji powoduje dezorientację. Należy posiadać bazowa wiedzę by móc filtrować informacje i oddzielać prawdę od błędnych informacji.

 

Decydująca się, że sam zagłębiasz się w świat żywienia to ze swojej strony polecam:

– kursy i szkolenia,

– książki,

– śledzenie wartościowych profili w Social Media.

 

Niemniej jednak już samo liczenie kalorii robi ogromną robotę, jeżeli do tego ogarniesz makro składniki – to już jesteś w domu! Sukces.

 

Teraz mamy łatwą możliwość monitorowania – wystarczy sprawdzona aplikacja.

Nieco rozeznania w robieniu zakupów spożywczych, by nie tracić zbyt wiele czasu i kasy.

I zostaje otwartą głową na ciekawe przepisy – mi to akurat przychodzi dość łatwo pomimo, że jestem mężczyzną (idąc stereotypami).

 

Motywacja by zacząć determinacja by wytrwać.

Jeżeli przebrniesz przez pewien czas to uczynisz z tego nowe nawyki, które będą Ci szły już z automatu. Potem zostaje Ci co jakiś czas dokonać aktualizacji jak wspomniałem wcześniej w tym wpisie.

 

Znajdź kogoś wykwalifikowanego kto zrobi to za Ciebie część roboty:

– jasno ułożony plan;

– propozycje posiłków;

– wsparcie i motywacja;

– analiza badań lekarskich;

– monitorowanie Twojego progresu;

– lista zakupów;

– wskazówki organizacyjne;

– podliczone kalorię, makroskładniki: białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik.

 

Wtedy po Twojej stronie zostanie Ci tylko przestrzegać stosownych zaleceń.

Odchudzanie z MateuszPT
„Plan żywieniowy ”: 200zł

Obierz właściwy kierunek swojej diety.

 

Przestrzeganie planu i konsultacja z  Dietetykiem nie wiąże Ciebie do ciągłego życia na diecie. Tylko sprawi, że szybciej odbierzesz właściwy kierunek. Po trzech miesiącach prowadzenia przez doświadczoną osobę będziesz w stanie sam dobierać odpowiednie produkty, posiłki i proporcje. Będziesz w stanie robić to na wyczucie bez szczegółowego liczenia każdej kalorii. A w momentach, gdy za bardzo odpłyniesz i wkradnie się sielanka żywieniowa będziesz w stanie szybko wrócić do szczegółowego planu zgodnego z kalorycznością – chociaż na kilka dni by przywrócić się do porządku i znów wskoczyć na właściwe tory.

Podsumowanie:

 

Każdy ma swoje nawyki żywieniowe, jedni lepsze drudzy gorsze. Każdy ma swój Dietę, bo aby żyć trzeba jeść. Warto więc poświęcić nieco uwagi na ten aspekt i zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę. Są dwie drogi: na piechotę samodzielnie kształcenie się bądź droga nieco szybsza czyli skorzystanie z usług doświadczonej osoby. Niemniej jednak każda z tych dróg będzie wymagała od Ciebie zmiany podejście do kwestii żywieniowej i będziesz musiał wykazać się determinacja by uczynić w perspektywie czasu nawyk dbania o poprawną relacje z jedzeniem. Jeżeli wszystko mądrze złapiesz, będzie dalej proces ten szedł naturalnie jak mycie zębów. Tylko od czasu do czasu proces ten będzie wymagał aktualizacji z Twojej strony. Mimo wszystko początek wymaga wysiłku z Twojej strony. Jeżeli chcesz iść na piechotę to nastaw się na nieco dłuższa drogę. Jeżeli wejdziesz we współprace z odpowiednią osobą droga może drastycznie się skrócić. Nie czekaj. Podejmij działanie bez względu, która drogę wybierasz. W życiu tak musisz jeść, więc warto to robić dobrze. Nie bez przyczyny jest powiedzenie „jesteś tym co jesz”.

Odchudzanie z MateuszPT
„Plan żywieniowy ”: 200zł

odchudzanie przepisy

MateuszPT – trener personalny z pasji, dietetyk z zamiłowania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top