Wybór aktywności fizycznej podczas procesu odchudzania.
Zastanawiałeś się kiedyś jaką aktywność fizyczną wybrać aby schudnąć? Zapewne szukałeś najlepszej metody.. myślałeś o ćwiczeniach na siłowni, o bieganiu, o jeździe na rowerze albo o pływaniu. Co wybrać?? Chciałbyś, ale nie wiesz co wybrać. Na myśleniu się kończy. Walka z Twoją nadwagą znowu przeciąga się o tydzień, miesiąc… kolejny rok, a nawet przekłada się na perspektywę kilku lat.
Spsis treści:
Odchudzanie w liczbach:
Średnia liczba kalorii jaką można spalić w jednej godzinie aktywności:
Bieg (km przez 5min) – 1000 kcal
Jazda na rowerze 20km/h – 600 kcal
Trening siłowy – 400 kcal
Jogging – 400 kcal
Pływanie – 400 kcal
Szybki marsz 6km/h – 150 kcal
Według liczb wychodzi, że faworytem jest bieganie.
Jeżeli lubisz biegać to świetnie! Tkanka tłuszczowa będzie się spalać wraz ze wzrostem Twojego wytrenowania, a Twoje samopoczucie wzrośnie. Nie przejmuj się na początku tempem Twojego biegu. Skup się na czasie trwania biegu.
Trening siłowy podczas odchudzania i jego rola?
Tkanka tłuszczowa będzie niknąć a co z mięśniami?
Staną się one wytrzymałe. Twoje ciało będzie pozbywać się tkanki tłuszczowej, ale i również tracić nieco tkanki mięśniowej. Jeżeli będziesz stawiał sobie coraz bardziej ambitne cele treningowe i je osiągał to Twoja sylwetka będzie szczupła – typowa dla biegacza.
Jeżeli chcesz pozbyć się brzucha i uwidocznić swoje mięśnie rozważ trening siłowy. Z pomocą posłuży Ci mój poprzedni wpis – Jak zacząć ćwiczyć?? Pierwszy kontakt z siłownią..
Trening siłowy połączony z bieganiem rozwiąże Twój problem z nadmiarem kilogramów. Zabezpieczy Twoje mięśnie przed utratą masy mięśniowej. Dzięki czemu Twoje mięśnie staną się jędrniejsze a Twoja sylwetka nabierze kształtów.
Wróćmy do liczb, przecież trening siłowy to tylko 400 kcal.. Tak, tylko podczas treningu siłowego Twoje mięśnie są uszkadzane, a później w dalszym etapie muszą się naprawić (zregenerować). Odbudowa uszkodzonych włókien mięśniowych wymaga od Twojego organizmu dodatkowej energii. Na samym treningu spalisz 400 kcal, ale wydatek energetyczny będzie następował jeszcze przez długi czas po zakończonym treningu.
Podczas biegania organizm spala więcej kcal niż podczas trwania treningu siłowego. Jednak po zakończonym biegu regeneracja przebiega zupełnie inaczej niż po treningu siłowym. W tym przypadku organizm nie potrzebuje już tyle energii do regeneracji. Organizm dąży do wyrównania deficytu kalorycznego, którego nabawił się podczas samego treningu biegowego.
Wysiłki tlenowe takie jak: bieganie, pływanie, jazda na rowerze itp. korzystnie wpłyną na Twój układ krążenia, układ oddechowy, aparat ruchu i dodatkowo dzięki nim spalisz zbędne kalorie.
Trening siłowy ma charakter beztlenowy i jego celem jest niszczenie Twoich mięśni. Tak dokładnie, niszczenie Twoich mięśni. By później mogły się naprawić z nawiązką przez co będą silniejsze, większe, mocniejsze (proces regeneracji). Dzięki czemu Twój organizm spala dodatkowe kilokalorie jeszcze długo po zakończonym treningu. Trening siłowy korzystnie wpływa na Twój układ mięśniowy i kostny.
ZAMÓW E-BOOK
„50 PRZEPISÓW NA ODCHUDZANIE”: 99zł
Co lepsze podczas odchudzania: bieganie czy trening siłowy??
Wyżej opisane aktywności mają swoje wady i zalety. Połączenie obu i złożenie ich w całościowy plan treningowy da niezmierne efekty w postaci płaskiego brzucha i umięśnionej sylwetki. W zależności jaki jest Twój priorytet:.
Jeżeli zależy Ci na zmniejszeniu masy ciała i uzyskaniu smukłej sylwetki wybierz: bieganie.. trening siłowy potraktuj jako uzupełnienie – a Twoja waga zacznie lecieć w dół.
Jeżeli cenisz aspekt sylwetkowy to postaw w pierwszej kolejności na trening siłowy, a jako uzupełnienie dołącz największy spalacz kaloryczny jakim jest bieganie.
Połączenie obu metod to klucz do Twojego skutecznego odchudzania! Pod warunkiem, że po zakończonym biegu nie uzupełnisz z nadmiarem spalonych kilokalorii.. np. tabliczką ulubionej czekolady. Zaczynając odchudzanie warto zwrócić uwagę na najczęściej popełniane błędy dostępne w tym wpisie „Płaski brzuch bardziej realny niż Ci się wydaje”
Jak połączyć bieganie z siłownią w efektywny plan treningowy??
Jak już wiesz każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.. Ty również wymagasz. Dam Ci teraz kilka wskazówek, dzięki którym stworzysz zarys swojego treningu i będziesz mógł zacząć. Weź kartkę papieru i długopis.
W pierwszej kolejności ustal ile dni możesz poświecić na godzinny trening.
Jest to punkt wyjściowy do dalszego ułożenia planu.
Teraz biorąc pod uwagę wyżej opisane aktywności ustal co jest dla Ciebie ważniejsze: bieganie czy trening siłowy?? I uczyń z tego priorytet.
Jeżeli dysponujesz czasem i możesz robić więcej niż 3 treningi w tygodniu to podziel bieganie i trening siłowy na osobne sesje treningowe.
Jeżeli Twój czas jest ograniczony i możesz ćwiczyć mniej niż 3 razy w tygodniu to bieganie i trening siłowy umieść w jednej sesji treningowej. Nawet jeden trening w tygodniu pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie. Nie rezygnuj z niego.
A jeżeli planujesz ćwiczyć 3 razy w tygodniu, wybierz opcje która jest dla Ciebie lepsza. Możesz rozbić aktywności na osobne sesje bądź połączyć na jednej sesji treningowej. To zależy od Ciebie.
Przykłady:
Priorytet bieganie:
5 treningów tygodniowo: 3 x bieganie, 2 x siłownia.
4 treningi tygodniowo: 3 x bieganie, 1 x siłownia.
3 treningi tygodniowo: 2 x bieganie, 1 x siłownia bądź aktywności łączymy na jednej sesji treningowej: 40min biegania + 20min trening siłowy – taki zestaw wykonujemy 3 razy w tygodniu.
2 treningi tygodniowo: 1 x bieganie, 1 raz siłownia bądź aktywności łączymy na jednej sesji treningowej: 40min biegania + 20min trening siłowy – taki zestaw wykonujemy 2 razy w tygodniu.
Jeden trening tygodniowo: łączysz na jednej sesji treningowej: 40min biegania + 20min trenujesz siłowo.
Priorytet siłownia:
5 treningów tygodniowo: 3 x siłownia, 2 x bieganie.
4 treningi tygodniowo: 3 x siłownia, 1 x bieganie.
3 treningi tygodniowo: 2 x siłownia, 1 x bieganie bądź aktywności łączymy na jednej sesji treningowej: 40min trening siłowy + 20min bieganie – taki zestaw wykonujemy 3 razy w tygodniu.
2 treningi tygodniowo: 1 x siłownia, 1 raz bieganie bądź aktywności łączymy na jednej sesji treningowej: 40min trening siłowy + 20min bieganie – taki zestaw wykonujemy 2 razy w tygodniu.
Jeden trening tygodniowo: łączysz na jednej sesji treningowej: 40min trenujesz siłowo + 20min biegania.
Z powyższych informacji wybierz odpowiednią opcję zgodną z Twoim trybem życia i z uśmiechem przystąp do treningów. Podejmij odchudzanie już dziś, aby uzyskać lepszą sylwetkę jutro!
Nie czekaj dłużej! Weź kartkę i rozpisz wstępny zarys treningowy. Zacznij. Nie tylko Ty zobaczysz po sobie efekty, ale również inni. Teraz już wiesz jak połączyć aktywności, co wybrać i czym się kierować. Nie odwlekaj tego o kolejny tydzień, miesiąc czy rok. Zacznij, a pozbędziesz się dodatkowych kilogramów raz na zawsze. Twój brzuch będzie szczupły a samopoczucie o niebo lepsze!
Podsumowanie:
Bieganie spala największą liczbę z podanych aktywności, ale to trening siłowy pozwala zachować masę mięśniową podczas odchudzania. Połączenie obu treningów to tylko kwestia priorytetu co jest dla Ciebie ważniejsze. Kierując się wyborem aktywności wybierz to co najlepiej Ci odpowiada. Pamiętajmy, że radość płynąca z treningu jest najważniejsza!
MateuszPT – trener personalny z pasji, dietetyk z zamiłowania.