Nawyki żywieniowe

TWOJA SYLWETKA JEST SUMĄ TWOICH NAWYKÓW!

Zastanawiasz się dlaczego jedni są szczupli a drudzy łapią z łatwością dodatkowe kilogramy? Kryją się za tym nawyki. Zatrzymaj się na chwile. Poświęć 5 minut na przeczytanie tego wpisu i kolejne 5 minut na przeanalizowanie swych nawyków.

Spis treści:

Czym są zdrowe nawyki żywieniowe?

Nawyk to czynności, które powtarzasz automatycznie. Nie wymagają od Ciebie wysiłku i przychodzą Ci z łatwością. Choć z drugiej strony wypracowanie nawyku wymaga od Ciebie determinacji, konsekwencji w działaniu i systematyczności – gra jest warta uwagi, gdyż wypracowane nawyki przenoszą się na Twoją jakość życia. Nawyki odnoszą się do każdej dziedziny życia, ale my skupimy się na zdrowych nawykach żywieniowych.

Nawyki żywieniowe wpływają na Twoje zdrowie, samopoczucie i odpowiadają za Twoją sylwetkę. To od nich zależy czy masz widoczne i umięśnione mięśnie brzucha czy przysłowiowy „piwny brzuszek”.

Jak zmienić nawyki żywieniowe by schudnąć?

Każdy nawyk bez względu czy jest dobry czy zły składa się z pętli. Kluczem zmiany jest przeanalizowanie pętli każdego niewspierającego nawyku i dokonanie drobnego sabotażu. To samo dotyczy się wprowadzania pozytywnego nawyku.

Przykład wprowadzania pozytywnego nawyku

Pętla nawyku:

  1. Wskazówka (bodziec): waga kuchenna na środku blatu kuchennego.

  2. Pragnienie, chęć zaspokojenia potrzeby: chęć kontroli spożywanego jedzenia.

  3. Zwyczaj (działanie). Ważenie produktów.

  4. Nagroda (stan emocjonalny): szczupła sylwetka.

Widok wskazówki wywołuje dany nawyk. Wprowadź odpowiednie wskazówki i wprowadzaj pozytywne nawyki w swoje życie.

Chcąc wyeliminować negatywny nawyk należy usunąć wskazówkę wywołującą dany nawyk bądź zamienić ją na inną.

Szczupła sylwetka to nawyk.

Styl życia i Twoje nawyki żywieniowe odpowiadają za Twoją sylwetkę. Aby cieszyć się ponad przeciętną sylwetką, którą bez obaw możesz pokazać na plaży – wystarczy wprowadzić korzystne nawyki a wyeliminować nawyki, które mają zły wpływ na Twój organizm.

Przedstawię Ci teraz check liste „szczupłej sylwetki” – sprawdź ile wypełniasz na dzień dzisiejszy:

  1. Planowanie posiłków na kolejny dzień mając na uwadze kalorie oraz makroskładniki! (wcale nie musisz liczyć codziennie kalorii – ważne by mieć pod kontrolą).

  2. Trening 3 razy w tygodniu.

  3. Powyżej 7h dobrej jakości snu.

  4. 2l wody dziennie

  5. 10 tys. kroków dziennie

  6. 30 minut czasu tylko dla siebie np. ulubiona książka czy po prostu zwykłe „nic nierobienie”.

Nawyki wspierające vs. Nawyki osłabiające

Najłatwiej jest zamienić złe nawyki dobrymi – na początku będzie ciężko, ale z każdym dniem nowe nawyki będą się utrwalać i przychodzić bardziej naturalnie.

Nawyki wspierające:

– kontrolowanie przyjmowanego pożywienia;

– regularna aktywność fizyczna;

– higiena snu;

– uzupełnianie płynów w ciągu dnia;

– nieplanowana aktywność fizyczna;

– regeneracja czyli czas dla siebie!

– planowanie posiłków;

– unikanie pozycji siedzącej;

– porcja warzyw bądź owoców do każdego posiłku.

Nawyki osłabiające:

– przejadanie się i nie planowanie posiłków;

– brak aktywności fizycznej/bierne spędzanie czasu wolnego;

– zarywanie nocek i niewystarczająca ilość snu;

– picie dużej ilości kawy, alkoholu co przekłada się na odwodnienie organizmu;

– brak ruchu w ciągu dnia;

– życie w pośpiechu i brak czasu dla siebie;

– nadmierne jedzenie posiłków na mieście;

– ciągłe przebywanie w pozycji siedzącej;

– brak owoców i warzyw w diecie.

ZAMÓW E-BOOK
„50 PRZEPISÓW NA ODCHUDZANIE”: 99zł

Co pomaga w budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych

Odpowiednie wskazówki, które wywołują określony nawyk.

Jeżeli chcesz zaczynać dzień od picia szklanki wody w celu uzupełnienia płynów po nocy to wskazówką może być postawienie wody koło łóżka, w ten sposób po przebudzeniu widząc wodę sięgasz po nią i pijesz.

Ułożenie otoczenia wpływa to jakie masz nawyki, jeżeli otwierasz lodówkę a tam na pierwszy rzut oka widzisz zimne schłodzone piwko to jest to niekorzystna wskazówka dla Ciebie, która w szybkim tempie może prowadzić do regularnego celebrowania chwil zimnym browarkiem po zakończonym dniu pracy. Adekwatnie mechanizm działa z słodyczami. Jeżeli są one na widoku albo w szafce do której codziennie zaglądasz to pokusa na słodkie rośnie. Pobądź się negatywnej wskazówki i przekształć ja na pozytywną, która zaprowadzi Cię do wymarzonej sylwetki. Schowaj słodycze a najlepiej ich nie kupuj! W ich miejsce postaw orzechy, rodzynki, daktyle bądź owoce – w ten sposób odruchowo będziesz sięgał po wymienione produkty tym samym odżywiając swój organizm. A zamiast piwka postaw sok czy bądź przyrządzoną wodę z miętą i cytryną. Oczywiście wszystko zależy od celu jaki chcesz osiągnąć, bo jeżeli chcesz zgubić nieco kilogramów to sok i orzechy będą złym wyborem, gdyż zawierają sporo kalorii i ich niekontrolowane spożywanie będzie utrudniać osiągnięcie Twojego celu. W takim przypadku postaw na niskokaloryczne przekąski. Natomiast soki i orzechy świetnie sprawdzą się, gdy pragniesz nabrać nieco masy mięśniowej. Także nie zwlekaj tylko uporządkuj swoje otoczenie!

Czy zmiana nawyków żywieniowych jest trudna?

Jest, mimo wszystko warto – pamiętaj że czas i tak upłynie. Sugeruję by podejść do zmiany nawyków metodą małych kroków. Nie zmieniaj wszystkich nawyków naraz. Wybierz od 1 do 3 nawyków i pracuj nad nimi aż do osiągnięcia pełnej automatyzacji. Uwaga: proces ten może zająć Ci od 18 do nawet 254 dni. Może się wydawać dużo, ale w przeciągu pół roku wypracujesz nawyki, które mogą zostać z Tobą przez całe życie i będą miały ogromny wpływ na Ciebie. Wypracowany nawyk należy tylko podtrzymywać – jest to znacznie łatwiejsze niż wyrabianie nowego nawyku. Gdy wpracujesz pierwsze zdrowe nawyki to wprowadź kolejne..

Mam dla Ciebie wyzwanie! Jeśli chcesz arkusz do pracy nad nawykami to kliknij tutaj.

Wybierz 3 nawyki:

  1. ………………………..

  2. …………………………

  3. …………………………

Pracuj nad nimi każdego dnia przez miesiąc! Jeżeli danego dnia uda Ci się osiągnąć dany nawyk odznaczasz, że dzień jest zaliczony, jeżeli nie to nic się nie stało. Szybko wracasz i kontynuujesz pracę nad nawykami. Dzień przerwy nie może zapuścić Twojego postanowienia. Ważne jest by osiągnąć minimum 80% skuteczności (to są 24 dni z 30 dni) – wtedy możesz uczcić swój sukces! Jeżeli skuteczność jest mniejsza powtarzasz dany nawyk kolejny miesiąc. Maksymalnie pracuj nad trzema nawykami.

Podsumowanie.
Jak wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe.

 

Zacznij metodą małych kroków i pracuj nad nawykami stopniowo. Bądź konsekwentny w działaniu a w przyszłości Ci to zaprocentuję nie tylko szczupłą sylwetką, ale przede wszystkim zdrowiem. Skup się na wskazówkach, bo to one generują wypracowanie bądź eliminację danego nawyku.


MateuszPT – trener personalny z pasji, dietetyk z zamiłowania.

TAGS : dieta dieta odchudzająca nawyki żywieniowe odchudzanie
POSTED BY Mateusz | paź, 30, 2022 |

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *